Gezi Rehberi

Tekne Turları 

 Çıralı’dan günübirlik tekne turları düzenlenmektedir. Hava koşulları elverdiği sürece aşağıdaki turlar yapılmaktadır: 

  Olympos Plajı - Mağaralar - Tarihi Doğal Ceneviz Limanı - Yemek Molası - Yüzme - Plaj Etkinlikleri - Sazak Koyu - Çoban Liman ve masmavi deniz, çam ağaçlarının gölgesi ve gün batımında Çıralı.

Çıralı Sahilinden:
Üçadalar - Atbükü - Maden Koyu - Yemek - Yüzme - Plaj Etkinlikleri

Karaburun Çıralı Sahilinden;
 Phaselis (Antik Kent ve Üç Liman) - Yüzme - Yemek - Üçadalar - Krom Madeni (Makine kalıntıları)

LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ;

Tarihi Likya Yolu; İngiliz Sunday Times gazetesi tarafından “Dünyanın en güzel uzun yürüyüş yolları” sıralamasında ilk 10’da derecelendirildi. Fethiye Ovacık’ta başlayıp Hisarçandır-Antalya’da sona eren bu yol 550 km. uzunluğunda olup her sene binlerce kişi tarafından yürünmektedir. Musa Dağı ve Olympos üzerinden Çıralı’ya uzanan Likya yolu, buradan itibaren farklı etaplar ve güzergahlarda yürünebiliyor.

1. Etap kısa mesafe: Çıralı’nın kuzeyinden Boncuk ve Maden koyuna yaklaşık 1,5-2 saatlik deniz manzaralı bir yürüyüş yolu.
2 .Etap kısa mesafe: Çıralı’nın batısından Yanartaş üzerinden orman içi parkuru ile Ulupınar Köyüne 2-2,5 saatlik bir zamanda yürünebilir.
1. Etap uzun mesafe: Çıralı-Maden Koyu parkuru Tekirova’ya kadar yaklaşık 6-7 saatlik bir parkur üzerinden yapılabilir.
2. Etap uzun mesafe: Çıralı, Yanartaş, Ulupınar etabının devamında yukarı Beycik Köyü ve Tahtalı Dağına devam eden parkur 8-9 saat sürmektedir. Uzun parkurlara kamp malzemeleriyle çıkılmasını tavsiye ederiz.

LİKYA YOLU
Bizim Parkurumuz: Kaş-Çıralı
Likya Yolu’nda yürüyüş için yaklaşık 110 km uzunluğundaki Kaş-Çıralı güzergahını tercih ettik. Hem dağlardan hem de deniz kenarlarından geçmesi sebebi ile yürüyüşçüler arasında popüler bir rotadır. En önemli ihtiyaç olan su kaynağını, Camp Meeting Point olarak yürüyüş öncesi temin ediyoruz.

Olympos Gezisi

  Eldeki belgelere dayanarak tarihte bilindiği üzere, Olympos ilk defa M.Ö. 2. yy’da sahneye çıkmıştır. Pek emin olunmamasına rağmen, Helenliler tarafından kurulduğu tahmin edilen bu şehir daha sonra Likyalıların oturum ve yaşam bölgelerinden biri olmuştur. Yapılan kazılarda bulunan gümüş paralar ve üzerlerindeki yazılar bunu doğrulamaktadır. Likyalılar döneminden kalan birçok eser koruma altında olup ziyaretçilerce hayranlıkla izlenmektedir. Çıralı'dan Olympos Milli Parkı yürüme mesafesindedir.

Tahtalı Dağ Zirvesi

Avrupa'nın denize en yakın, en uzun teleferiği ile Türkiye'nin denize en yakın, en yüksek dağına, mitolojik zirveye çıkmaya ne dersiniz? Mitolojideki adıyla "Tanrılar Dağı"nın 2365m’deki zirvesinde güneşin doğuşunu veya batışını keyifle izleyebilirsiniz.

Balık Köyü – Ulupınar

  Kamp'tan başlayarak, Yanartaş’tan (Chimera) geçip ormanlar içinden, akan suları ve şelaleleri takip ederek Ulupınar köyüne varış ve öğle yemeği. Köyde her yanı çınar ve defne ağaçları ile çevrili, altından gürül gürül soğuk sular akan restoranlar bulunmaktadır. Bu gidiş-dönüş esnasında değişik ve keyifli rotalar izlenmektedir. Gidiş tırmanış kapsamında olduğundan dolayı bu gezi “Orta zor” olarak nitelendirilebilir. Gidiş ve dönüş yaklaşık 4-5 saat sürmektedir.

Yanartaş ( Chimera)

  Türkçede Yanartaş diye adlandırılan bu tepe, Çıralı'nın kuzey doğusundadır. 250 m. yüksekte yer alan yanar taşlara 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir. Yanartaş dünyada eşi bulunmaz bir mucize olarak bilinir. Çıplak bir kayalıktan çıkan metan gazı 10-15 noktada hiç sönmeden yanmaktadır. Yanartaş’a çıkınca iyi ki gelmişim diyeceğiniz bir manzara ile karşılaşacaksınız. Ulaştığınız bu tepedeki kayaların altından çıkan alevler gecenin karanlığında sizi ısıtacak. Dilerseniz sucuk, sosis ve marshmallow kızartabilir, yanınızda getirdiğiniz içecekleri yudumlayabilirsiniz. Bir gitar eşliğinde de tüm bu güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Yayla Dağları

Üç yanı dağlarla çevrili Çıralı bölgesinde birçok yayla bulunmaktadır. Kampımızdan başlayıp bazı yaylalara kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Yaylalarda size gezi ve geleneksel Yörük yemeği organize edebilir, dönüş için de ulaşım sağlayabiliriz.

Kumluca Pazar turu

 Her Cuma günü Kumluca’da kurulan yerel markette pekmez, bal, keçi peyniri vb. yöresel ürünleri keşfedebilir, taze meyve ve sebze alışverişinizi direkt olarak çiftçilerden yapabilirsiniz.

Phaselis

  Phaselis (Faselis), Çıralı’ya yaklaşık 10 km. mesafede, doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajı ile ünlü, sakin ve huzurlu bir cennet. Phaselis Antik Kenti’nin, arkeolojik buluntular,epigrafik veriler ve tarihi coğrafi bilgiler ışığında belirlenen sınırları; kuzeyde Gökdere Vadisi’ne, güneyde Üç Adalar’dan Tahtalı Dağı’na, batıda ise Çandır Vadisi boyunca uzanıyor.Eski bir Likya antik kenti olan Phaselis, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi ve plajı ile Antalya’nın en değerli mücevherlerinden. Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ören yeri, tarihi antik tiyatrosu, su kemeri, agorası ve hamamları ile deniz ve tarihin bir arada bulunduğu antik bir yerleşim yeri. Bölgede antik kalıntılar eşliğinde denize girme deneyimi.